Istraživanje reprezentacija međukulturnih kontakata u češkim putopisnim tekstovima iz Sredozemlja do 1918. godine uz korištenje alata digital humanities
Održana prva radionica “Korištenje digitalnih alata u prevođenju putopisnih tekstova”

Studenti diplomskog studija češkog jezika i književnosti 27. ožujka 2024. sudjelovali su na prvoj radionici “Korištenje digitalnih alata u prevođenju putopisnih tekstova”. Radionica je održana u sklopu znanstvenog projekta DIGEOCAT & Lib., a studenti su se na njoj na primjeru putopisa Josefa Václava Friča Z pokořeného Cařihradu (1876) upoznali s mogućnostima, pa i nužnošću korištenja digitalnih alata (ponajprije digitaliziranih karata, kako povijesnih tako i suvremenih) prilikom prevođenja putopisne literature. Radionica će se održati u još dva navrata, a polaznici će tijekom njezina održavanja prevesti spomenuti putopis demonstrirajući primjenu digitalnih resursa u složenom procesu prevođenja.